БОКС

Бокс — (англ. boxing) різновид спорту, кулачний бій у рукавичках між двома спортсменами, у якому удари завдаються лише у верхню половину тіла спереду та збоку. До програми сучасних Олімпійських ігор бокс був включений 1904 року.
Бій відбувається на спеціально обладнаному місці — рингу (від 5 лі X 5 м до 7 лі X 7 лі), обнесеному канатами. Поєдинок триває, зазвичай, три раунди по 3 хвилини з перервами на 1 хвилину в «любительському» спорті і до 12 раундів у професійному. Бій ведеться в набитих волосом шкіряних рукавицях. Забороняється завдавати ударів нижче пояса, в спину, головою і нападати на противника у нокдауні (збитого на землю). Перемога присуджується за очками (кількість завданих ударів), при проведенні нокаута — удару, що виводить противника з ладу більш як на 10 сек., або за іншими показниками. Боксерів поділяють на 10 вагових категорій.


Перше зображення бою було зроблено в шумерської печері в третьому тисячолітті до н. е.., а давньоєгипетський рельєф другого тисячоліття до н. е.. зобразив вже не тільки боксерів, а й глядачів. Але обидва бійця б’ються голіруч. У 1927 році американський археолог Спенсер виявив в Багдаді кам’яні плити з малюнком, на якому дві людини готуються до поєдинку. Прийнято вважати, що вік цієї знахідки – 7000 років. Кулачні бої також описувалися в древніх індійських текстах: у Ведах, Рамаяну, Махабхараті. Свідоцтва існування боксу були знайдені і під час розкопок в містах Мохенджо-Даро і Хараппа. Перші знахідки, що підтверджують боксування в рукавичках, датовані 1500-900 роками до нашої ери на Криті й у горах Сардинії (2000-1000 до нашої ери).


Друге життя бокс отримав в Англії, де у 1681 р. відбувся перший боксерський матч. Вже з 1698 р. в Англії почалися регулярні змагання. Лондон став центром боксу, куди почали з’їжджатися боксери з усієї країни. Матчі відбувалися здебільшого на відкритому повітрі, без рукавичок і без правил. Матч закінчувався, коли боксер вже не міг продовжувати змагання. Звичайно після падіння суперника на землю, напад був заборонений.

Одним з перших чемпіонів був Джеймс Фігг, якого було проголошено чемпіоном 1719 року. Він зберігав цей титул протягом 15 років. У 1743 р. один з його учнів — Джек Бротон склав перші правила для цього виду спорту. За правилами в боксі можна було використовувати тільки руки, і не бити суперника нижче пояса. Після того як суперник опинявся на землі і не зміг піднятися протягом 30 секунд, бій мав зупинитися.